Tym, co zasadniczo odróżnia notariusza od innych prawników, jest przyznany mu przez państwo status funkcjonariusza publicznego.
Opracowywane przez niego akty są więc uznawane za autentyczne, to znaczy charakteryzują się wysokim stopniem wiarygodności i są trudne do zakwestionowania. Ponadto w przypadku niektórych aktów forma notarialna jest obowiązkowa, w szczególności w przypadku hipotek na nieruchomości, oświadczeń o podziale współwłasności, darowizn i umów małżeńskich.
Ponadto, ponieważ oryginał poświadczonego notarialnie dokumentu jest przechowywany u notariusza, nie można go zagubić ani zmienić. W każdej chwili możesz otrzymać kopię, ponieważ są one przechowywane bezterminowo przez notariusza.
Notariusz jako funkcjonariusz publiczny ma obowiązek działać w interesie osób, które reprezentuje. Notariusz to urzędnik mianowany przez władze państwowe, który służy społeczeństwu jako bezstronny świadek przy podpisywaniu ważnych dokumentów. Większość banków i kas oszczędnościowo-kredytowych zatrudnia notariusza dla klientów, którzy potrzebują notarialnego poświadczenia dokumentów.
Zakres działań notariusza
Dokumenty prawne są poświadczane notarialnie, aby zapewnić prawidłowe przeprowadzenie transakcji i zapobiec oszustwom. Weryfikując autentyczność dokumentów, notariusze muszą zidentyfikować osoby podpisujące dokument, aby wyeliminować oszustów i zapewnić, że strony zawarły umowę dobrowolnie i świadomie. Notariusze są powoływani przez organ państwowy. Choć notariusze są urzędnikami państwowymi, nie otrzymują wynagrodzenia od rządu, a dochody czerpią z opłat za świadczone usługi. Główną rolą notariusza jest weryfikacja autentyczności dokumentów prawnych i stworzenie godnego zaufania środowiska dla stron umowy.
Dokumenty prawne muszą spełniać minimalne wymagania, aby mogły być poświadczone notarialnie. Niektóre z tych wymagań to: zobowiązanie, oryginalne podpisy stron umowy oraz dokument tożsamości ze zdjęciem. Jeśli notariusz jest przekonany, że dokument spełnia wszystkie wymagania, wydaje poświadczenie notarialne i umieszcza na dokumencie pieczęć notariusza. Jeżeli jednak dokument prawny nie spełnia wymogów lub tożsamość stron uczestniczących w umowie jest niepewna, notariusz może odmówić uwierzytelnienia dokumentu.
Wybór notariusza
Najlepiej wybrać notariusza, który znajduje się w pobliżu miejsca zamieszkania, aby skrócić czas dojazdu. Wykupienie usług notariusza, który znajduje się na drugim końcu miasta (lub w zupełnie innym mieście), to strata czasu i pieniędzy, zwłaszcza jeśli będziesz zmuszony do kolejnych spotkań. Czy można łatwo skontaktować się z notariuszem przez telefon? Jeśli nie, warto poszukać innego miejsca, w którym można skorzystać z usług notarialnych. Jeśli znajdziesz się w trudnej sytuacji i będziesz musiał skontaktować się z notariuszem, który wykonał usługę na Twoim dokumencie, chcesz, aby był on dostępny na wyciągnięcie ręki.
Doświadczeni notariusze zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest otwarta komunikacja i kładą nacisk na to, by być dostępnym dla klientów. Usługi notarialne muszą być świadczone przez osoby profesjonalnie przeszkolone. Dlatego przed wyborem notariusza należy upewnić się, że posiada on odpowiednie kwalifikacje zarówno akademickie, jak i doświadczenie zawodowe. Można to zrobić, prosząc o wizytówkę notariusza i sprawdzając opisy usług na jego stronie internetowej. Kancelaria notarialna Olsztyn to miejsce odpowiadające Twoim potrzebom.